Življenje in delo Gustava Tönniesa in sinov
Hiša EU, Ljubljana, 8. 3. 2023

Stojan Jakopič je na Dnevu Švedske v Hiši Evropske Unije v Ljubljani predstavil mednarodni pomen dosežkov družine Gustava Tönnisa. Posnetek njegove predstavitve si lahko ogledate tukaj.
Gustav Tönnies in sinovi graditelji Ljubljane
Avtorja: Milanka in Stojan Jakopič

Milanka in Stojan Jakopič, člana Slovensko-švedskega društva že več kot desetletje raziskujeta življenje in delo Gustava Tönniesa in njegovih sinov. Zgodbo te ustvarjalne in plodovite družine si v slovenščini lahko preberete tukaj (pdf) ali v angleščini tukaj (pdf).
Tönniesova pot po Ljubljani

Tönniesovo pot po Ljubljani sta zasnovala Milanka in Stojan Jakopič.
Leta 2022 je nastala zgibanka z naslovom “Tönniesovo pot po Ljubljani”, ki je sestavljena iz zgodbe o družini Tönnies in opisa objektov ob poti (SLO, ENG) in zemljevida (SLO, ENG).
Opis poti najdete tukaj (SLO, ENG).
Razstava “Stoletje družine Tönnies”

Zgodba o podjetniški družini Tönnies je predstavljena na 13 panojih, ki so gostovali v mnogih galerijah in muzejih po Sloveniji. Stalna razstava pa je postavljena na prostem ob Koseškem bajerju v Ljubljani.
- PANO 1 – Gustav Tönnies in sinovi
- PANO 2 – Železnica
- PANO 3 – Industrija
- PANO 4 – Industrija
- PANO 5 – Šolske zgradbe
- PANO 6 – Javne zgradbe
- PANO 7 – Javne zgradbe
- PANO 8 – Cerkve
- PANO 9 – Stanovanjske zgradbe
- PANO 10 – Stanovanjske zgradbe
- PANO 11 – Izdelki Tönniesovih tovarn
- PANO 12 – Življenjska pot Gustava Tönniesa
- PANO 13 – Aktivnosti in dela Tönniesov po Evropi in svetu, 1820 – 1945
Knjiga Stoletje družine Tönnies
Knjiga Stoletje družine Tönnies je izšla pri v založbi ZRC SAZU, Ljubljana, leta 2019 (ISBN 978-961-05-0198-5). Uredili so jo Žarko Lazarević, Milanka Jakopič in Stojan Jakopič. Vsebina knjige je bila predstavljena na novinarski konferenci, 6. februarja 2020. Predstavil jo je Stojan Jakopič (video). Knjigo lahko kupite pri založbi ZRC SAZU (splet).
V spremni besedi je zapisano: “Podjetniška rodbina Tönnies je bila prisotna v slovenskem prostoru skorajda celo stoletje, od srede 19. do srede 20. stoletja. S svojim delom, zlasti z gradnjami različnih stavb je trajno zaznamovala prostor, fizični in družbeni. Kot podjetniki so bili močno vraščeni v ekonomski in socialni prostor Kranjske, kasneje tudi Slovenije. Podjetniško pot družine Tönnies je mogoče nedvoumno opredeliti kot pionirje ekonomske modernizacije na Kranjskem. Monografija nadgrajuje dosedanje pristope raziskovanja posameznih podjetnikov ali družin s sistematično analizo njihovega delovanja s stališča ekonomske učinkovitosti poslovanja, podjetniških strategij in praks obvladovanja tveganj in akumulacije kapitala, socialnih omrežij, razmerij s politično sfero v dobi nacionalizma ter življenjske prakse in sloge bivanja skozi analizo bivanjskih prostorov, strukture družin in gospodinjstev posameznih članov rodbine. Gre za redek primer celovite predstavitve podjetniške poti ene ekonomsko in socialno pomembnih rodbin v kontekstu ekonomskih, političnih in socialnih razvojnih stadijev slovenske družbe v t.i. dobi kapitalizma.”
Gustav Tönnies (1814–1886) in njegova zapuščina

Gustav Tönnies, ustanovitelj ene izmed najbolj podjetnih rodbin na Slovenskem v 19. stoletju, je bil zelo uspešen poslovnež, saj je dodobra izkoristil možnosti, ki jih je ponudil razmah velikih infrastrukturnih projektov v drugi polovici 19. stoletja. V Arhivu Republike Slovenije hranijo obsežen zapuščinski spis Gustava Tönniesa, ki obsega kar 54 dokumentov, med njimi več popisov premoženja. Več: Arhiv RS, 1. 2. 2021